Blog > Komentarze do wpisu

Rozmiarologia teoretyczna, czyli gdzie kucharek sześć, tam cycków dwanaście.

Troszeczkę o numeracji...

Stosowany w Polsce i w Europie rozmiar biustonosza składa się z cyfry oznaczającej OBWÓD POD BIUSTEM (podawanej w centymetrach, w Wielkiej Brytanii w calach) oraz literki oznaczającej MISECZKĘ.

Aby określić swój rozmiar piersi, podaje się OBA parametry, tak jak określając np. wielkość działki podajesz jej długość i szerokość. Podanie jednej z tych długości nie oznacza kompletnie niczego. Tak więc nic nie mówi stwierdzenie "mam A" albo napis na metce, że stanik ma rozmiar 80.

Porównanie: To tak samo, jakby powiedzieć o wielkości naszej przykładowej działki, że ma długość 200 metrów. Tylko czy na tej postawie można stwierdzić powierzchnię działki? Nie. Jeśli działka o długości 200m ma szerokość 1 metra, to jest dużo mniejsza niż ta, co przy takiej samej długości ma szerokość już 10 metrów, prawda?

Tak samo jest z rozmiarami staników. Miseczka F przy obwodzie 60 będzie dużo mniejsza, niż przy obwodzie 75! Dzielenie rozmiarów na "A to małe, B średnie, C porządne, D wielkie a E nie istnieje" powstało z ubogiej rozmiarówki producentów bielizny. W końcu przecież łatwiej wyprodukować bieliznę w 4 rozmiarach - 75A, 75B, 75C i 75D niż w 30, a nieświadoma klientka wybierze to, w czym jako tako wygląda, a jeśli nie będzie w żadnym wyglądać przyzwoicie uzna... że ma nietypowy (za mały, za duży, za szeroko rozstawiony) biust!

Niestety w Polsce, o ile pod względem wizualnym i jakości damskiej bielizny nie jesteśmy w tyle za Europą, to pod względem rozmiarów tkwimy w głębokim PRL. Dlaczego w Wielkiej Brytanii, której mieszkanki są statystycznie bardziej puszyste, są do kupienia biustonosze o obwodach 60, 65? A dla Polek rozmiarówka oferowana przez polskich producentów (z dwoma wyjątkami - Melissa i Avocado) zaczyna się od 70?

Wynika to po części z niewiedzy klientek. Przyzwyczajone do ubogiej rozmiarówki są przekonane, że mają właśnie taki rozmiar, a niedogodności z niewygodnego stanika (odstawanie miseczek, za luźny obwód, wbijające się fiszbiny) usprawiedliwiają swoim dziwnym biustem i nietypową budową! Statystyczna Polka podobno nosi 75B i jest to rozmiar który znika najszybciej ze sklepowych półek. Nic dziwnego więc, że jeśli klientki nie pytają o mniejsze obwody, tylko kupują to co im sklep oferuje, producent nie odczuwa potrzeby poszerzenia rozmiarówki - bo skoro towar i tak się sprzedaje...

Tymczasem wiele z tych 75B okazuje się być tak naprawdę źle zmierzonym 60F, 65E!

W tym momencie wiele z czytelniczek prycha śmiechem albo zadaje sobie pytanie czy tak "kosmiczne" rozmiary istnieją w przyrodzie i jak niby z "B" zrobić "E". Niniejszy blog powstał zainspirowany blogiem Stanikomania gdzie można obejrzeć tak niezwykłe metamorfozy. Pomimo, że wielkobiuściaste mają serca równie wielkie jak piersi i chętnie pomagają w doborze biustonosza również tym małobiuściastym, postanowiłam zająć się Rozmiarologią Stanikową uszczególnioną dla małych biustów.

Zatem, zapraszam do następnej notki - mierzenie.

piątek, 11 stycznia 2008, katinkova

Polecane wpisy

  • Pour Moi - Provence underwired bra.

    Provence underwired bra jest całkowicie miękkim, lekko przezroczystym stanikiem na fiszbinach. Dostępny jest w trzech kolorach - białym, czarnym i latte. Jako

  • Jaki stanik na mały biust?

    Przede wszystkim - stanik o właściwie dobranym rozmiarze. Na początek mierzymy się , jeżeli nie jesteśmy czegoś pewne - możemy skonsultować się w Wątku Rozmiar

  • Stanikowy Matrix

    Puk Puk. Weszłaś, moja czytelniczko, na tego bloga. Masz do wyboru dwie pigułki - niebieską i czerwoną. Weźmiesz niebieską pigułkę, a historia się skończy - wyj

Czytaj więcej...